PARODOS

2010

Instaliacija MIŠKAN...
2010 01 06 - 2010 01 30
 
2010 m. sausio 6 d. Pamėnkalnio galerijoje bus pristatytas naujausias grupės “Baltos kandys” (Austė Jurgelionytė, Karolina Kunčinaitė, Miglė Lebednykaitė, Rasa Leonavičiūtė, Laura Pavilonytė, Julija Vosyliūtė) ir jų bendraautoriaus iš Rygos, Kasparso Lielgalvio jungtinis meno projektas “Miškan”.
Šis kūrinys buvo kuriamas kelerius metus ir pirmą kartą parodytas Argentinoje net dviejose galerijose: 2008 Paroda Museo de Arte Contemporáneo de Rosario (MACRO) ir Buenos Airių muziejų centre (Centro de los Museos de Buenos Aires).


Lietuva nuo seno žinoma kaip miškų, šventų giraičių, ąžuolynų, beržynų, liepaičių gojų kraštas, kur anot padavimų ir legendų, rinkdavusios klajūnės vėlės, šilinės, miškinės, upinės dvasios, laumės, raganos, dievo dukrelės ir dievo sūneliai. Lietuvių tautosakoje minimi Miškinis, Samanėlis, Kerpinčius ir kiti miško globėjai, kuriems žmonės aukodavę pirmą nuskintą uogą ar išrautą grybą. Papročiai, pagrįsti archajiška rankiojimo gyvensena, rodo senovės žmonių pagarbą gamtai, darną su juos supančiu pasauliu.

Miškas daugelio tautų mitologiniuose vaizdiniuose užima reikšmingą vietą, kaip šventa ir paslaptinga sritis, galinti suteikti prieglobstį bei apsaugą. Tai vieta, kurios nepasiekia pasaulio aistros, dvasios susitelkimo bei vidinio gyvenimo simbolis.

Veltų samanų, uogienuojų, lapų ir spyglių paklotas iš vilnos, atkartojantis gausią miško augaliją, slėpiningais raštais išsirangę miško takeliai kuriami kaip erdvė, neišsemiamas semantinės galios centras, kur susilieja skirtingų laikmečių, civilizacijų simboliai ir ženklai. Galimybė kiekvienam žiūrovui judėti skirtingomis kryptimis, individualiai keliauti simboliniu miško keliu, kviečia asmeniškai patirti ir apmąstyti fotografijose rodomą vaizdinę medžiagą, primenančią per amžius išsaugotas, protėvių perduotas bendravimo, buvimo darnoje su gamta tradicijas. Meninė instaliacija, kaip priešprieša destruktyviai šiandienos gamybinei veiklai, siekia harmonizuoti šiuolaikinio žmogaus santykį su jį supančiu gamtos pasauliu.

Meno kūrinys “Miškan” kas kart spontaniškai pritaikomas prie ekspozicinių erdvių – iš gausybės veltinio elementų vis skirtingai sudėliojamas miško paklotas, naujai organizuojama darbo visuma. Kūrinys yra sukurtas grupės Baltos kandys kartu su Latvijos menininku Kaspars Lielgalvis.

Parodos atidarymas 2010 m. sausio 6 d., 18 val.