PARODOS

2011

Juozo Lebednyko skulptūros paroda
2011 06 01 - 2011 07 02
 
Lietuvos dailininkų sąjungos Pamėnkalnio galerijoje birželio mėnesį veiks Juozo Lebednyko skulptūrų paroda. Parodoje eksponuojama trisdešimt bronzos, akmens ir keramikos skulptūrų. 
 

Daugelį Pamėnkalnio galerijoje eksponuojamų kūrinių įkvėpė kelionės po Indiją, kurią pastaraisiais metais Juozas Lebednykas apkeliavo nuo Šiaurės iki pat Pietų. Būnant šalia jo skulptūrų tiesiog juste junti šią šalį, pilną nenusakomų kvapų ir garsų, magiškos jėgos ir vitališko grožio. Indijos potyriai transformuojasi į formas, faktūras, ženklus. Šventyklų didybė ir vingri ornamentika, besidriekiantys kalnagūbriai, matyti pro lėktuvo iliuminatorių, ir į dangų šaunantys bokštai davė impulsą skulptūroms „Indiška piramidė“, „Dievo akys“, „Prisiminimai apie Sanchi“.
 „Vaikštai, žiūri ir kažkas užsifiksuoja. Gal kažkokia nauja forma įstringa. Paskui viskas ateina į smegenis. Indijoje svarbi pati aplinka. Žmonės ten kitaip mąsto. Ne taip sumaterialėję kaip Europoj“, –  apie Indijos poveikį kalba Juozas Lebednykas.
Kokią medžiagą skulptorius benaudotų savo kūriniams – marmurą, bronzą, granitą, akmens masę- jos pulsuoja gaivališka gyvybe, veržlumu,  tobula meistryste ir fantazijos žaisme. Kūrinių linijos išbaigtos, o formos, inspiruotos gamtos ir žmogaus rankų tvarinių,  primena amžiną gyvybės ratą . Granito, marmuro, bronzos paviršiai spindi kaip veidrodis, o akmens masės skulptūrose faktūros grubesnės, jų paviršiuje gali įskaityti simbolius, ženklus, čia susipina įvairios kultūros.
 
Juozas Lebednykas gimė 1947 m. rugpjūčio 20 d. Dusmenų kaime (Trakų raj.). 1966-1972 m. studijavo skulptūrą LTSR Valstybiniame dailės institute. Nuo 1973 m. gyvena ir kuria Panevėžyje, dalyvauja parodose, simpoziumuose Lietuvoje ir užsienyje (Austrijoje, Belgijoje, Danijoje, Latvijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Rusijoje, Turkijoje, Vokietijoje), surengė 20 personalinių parodų. Pelnė apdovanojimus: I laipsnio diplomai Antrojoje ir Trečiojoje respublikinėse jaunųjų dailininkų parodose (1973, 1974), skirta LR individuali valstybės stipendija (2002), Panevėžio dailės dienų’2007 nominaciją „Už kūrybos brandą“ (2007).  Sukūrė daug vario reljefų, skulptūrų visuomeninių pastatų interjerams, eksterjerams, mažosios plastikos bei skulptūrinės keramikos kompozicijų, objektų.