PARODOS

2011

Arūno Baltėno fotografijų paroda GERVĖČIŲ SALA
2011 11 07 – 2011 11 19
 
Baltarusijai priklausantis Gervėčių kraštas iki šiol gyvuoja kaip unikali lietuvių sala, kurią šiuo metu sudaro lietuviški Rimdžiūnų, Girių, Mockų, Petrikų, Gėliūnų, Peliagrindos, Miciūnų ir kai kurie kiti kaimai, apjuosti Ašmenos ir Aluošos upelių. Gervėtiškių gyvensena, papročiai, savita pietryčių vilniškių tarmė, folkloras svetimos slavų (daugiausia baltarusių, iš dalies lenkų, šiuo metu atsikeliančių ukrainiečių) kultūros apsupties dėka tarsi užsikonservavo ir iki šių dienų išlaikė daugelį archajiškų bruožų.

Dėl demografinių, sociokultūrinių ir politinių priežasčių nykstančiuose lietuviškuose Gervėčių krašto kaimuose dar galime užfiksuoti paskutinių šių etninės Lietuvos gyventojų portretus, gyvenimą ir šiandien Astravo atominės elektrinės statybų akivaizdoje sparčiai besikeičiantį kraštovaizdį. Arūnas Baltėnas ne vienerius metus fiksuoja tradicinio paveldo reliktus ir šiandienos situaciją Lietuvos kaimuose. 2008 metais kartu su etnologe Ona Drobeliene išleido fotoalbumą „Šilų dzūkai“. Pastaraisiais metais darbuojasi Gervėčių krašte ir Žemaitijoje.
 
Projektą finansuoja Lietuvos mokslo taryba
Pirmoji tarptautinė metalo meno bienalė METALOfonas / Vilnius
2011 10 11 – 2011 11 10

Dailininkų sąjungos galerijos vitrinoje spalio 11 dieną atidaroma pirmosios tarptautinės metalo meno bienalės “METALOfonas/Vilnius” paroda. Joje eksponuojami ryškiausi paskutinių dviejų metų metalo meno kūriniai, skirti Vilniui. Šią parodą galima vertinti dviem aspektais. Iš vienos pusės, kaip menininkų meditaciją Vilniaus tema. Vienaip į jį žvelgia vietiniai, čia gyvenantys ar besilankantys menininkai, pažįstantys miesto kvapus, garsus, kasdienybę. „Svetimiesiems“ tuo tarpu tenka kliautis intuicija, vaizduote, kitų pasakojimais. Kita vertus, parodoje sodriai reprezentuojami ne tik įvairiausi metalai, nuo brangių iki paprasčiausių, jų apdirbimo technikos, bet ir santykis su jais, tiek ieškant naujų sąskambių su neįprastomis, pvz. organinėmis medžiagomis, tiek permąstant įprastesnes.

“Kadangi menininkai buvo kviečiami užmiršti „tradicinius“ atvaizdavimo būdus ir pažvelgti į Vilnių naujai, nenuostabu, jog didžioji dauguma kūrinių pateikia drąsius, originalius sprendimus. Tokia ryški ir įvairialypė pačioje miesto širdyje atsidaranti paroda nustebins ir, tikėkimės, pradžiugins tiek vilniečius, tiek miesto svečius”, - teigia parodos kuratorė Elena Sakalauskaitė.

Parodoje dalyvauja Tadas Deksnys, Sergio Figar (Italija), Kornelija Gerikaitė ir Eimantas Ludavičius, Patricia Gurgel Segrillo (Airija), Heidemarie Herb (Vokietija/Italija), Romualdas Inčirauskas, Laima Kėrienė, Sandra Malaškevičiūtė, Gigi Mariani (Italija), Vytautas Matulionis, R. Mėnulio Katinas, Dainius Narkus ir Šarūnė Vaitkutė, Vita Pukštaitė, Uri Shapira (Izraelis), Aviva Shemer (Izraelis), Katarína Siposová (Slovakija), Birutė Stulgaitė, Aurelija Šimkutė Endriekė, Remigija Vaitkutė, Julius Vaitkus, Gheorghe Zaharia (Rumunija).
Fotografijoje - Siposova (Slovakija), smeigės "Not Gordian knot", patinuotas sidabras

Daugiau informacijos apie bienalę:
Elena Sakalauskaitė, mob. tel.: 8-67888111,
el. paštas: bienalemetalofonas@gmail.com,
http://metalofonas.edicypages.com/naujienos
Kristina Norvilaitė. PARAŠYK MAN LAIŠKĄ
2011 08 19 – 2011 09 08

Dailininkų sąjungos galerijos vitrinoje Vilniuje eksponuojama grafikės Kristinos Norvilaitės paroda „Parašyk man laišką“. Paroda birželio mėnesį buvo pristatyta festivalyje “Kaunas mene”. Joje eksponuojami lino raižiniai bei objektai – pašto dėžutės primena mums laiškų rašymo „skonį“. Šiandien, elektroninių laiškų amžiuje, tradicinio laiško parašymas gali tapti šiltesniu, labiau asmenišku būdu bendrauti, netgi metafiziniu atsivėrimu, išpažintim. „Kurdama šiuos darbus norėjau išreikšti kaip suprantu pagrindinę bendravimo idėją. Man bendravimas yra atvirumas. Atvirumas su savimi, su kitu žmogumi. Svarbiausia, kad įvyktų dialogas. Todėl paveikslai yra „aktyvūs“– t. y. juos galima atidaryti, uždaryti, liesti, skaityti, parašyti.“

Menininkė parodos metu kvies lankytojus parašyti laišką ir įmestį jį į pašto dėžutę. Ilgą ar trumpą, lietuviškai ar kita kalba, tai visiškai nesvarbu. „Kam adresuoti laišką? Sau, artimam žmogui, man, pašto dėžutei, ar visai žmonijai. O gal tam, kam jo šią akimirką reikia labiausiai. “, – apie parodą pasakojo Kristina Norvilaitė. Projektui sukurta interneto svetainė http://www.parasykmanlaiska.lt/, kurioje skelbiami įdomiausi parašyti laiškai.

Kristina Norvilaitė – Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Grafikė baigė bakalauro ir magistro studijas Vilniaus dailės akademijoje. 2010 m. dailininkė buvo apdovanota iš karto dviem garbingomis stipendijomis – Lietuvos Respublikos Kūrėjo stipendija ir Vilniaus miesto mero Jaunųjų menininkų stipendija. Parodoje „Estampas’07“ Kristinos Norvilaitės darbai buvo įvertinti diplomu, o parodoje „Estampas’09“ – padėka už „Plastinės kalbos grynumą“. Menininkė taip pat yra žinoma kaip knygų dailininkė, parodų kuratorė ir meno akcijų autorė. Kristinos Norvilaitės iliustruota Vytauto V. Landsbergio knyga „Varlė bunkeryje" Tarptautinės vaikų literatūros asociacijos (IBBY) pripažinta 2010 metų meniškiausiai iliustruota knyga.
Nomedos Saukienės tapybos paroda
2011 05 06 - 2011 06 06
 
Nomedos Saukienės tapybos darbų paroda pristato daugiau kaip dvidešimt naujų darbų, sukurtų per paskutinius dvejus metus.

Nomeda Saukienė – koloristinės tapybos tradicijai ištikima menininkė, savo darbuose siūlanti iš arti įsižiūrėti į mus supantį spalvų kupiną pasaulį: knibždančios pievos fragmentą, audeklo bangavimą, išsikerojusį alijošių, žvėries kailį, miegančio vaiko veidą. Daugumos naujausių N. Saukienės paveikslų personažai – keisti ir išraiškingi paukščiai.

„Ieškau kampo, kur dar nebūtų įkėlęs kojos Sauka, todėl susikūriau ir tapiau paukščių pasaulį. Kažkokios gyvybės paveiksluose norisi. Gyva forma patrauklesnė negu daugiabutis ar kibiras peizaže. Anksčiau man pozuodavo alijošiai – gyvos, kūniškos figūros, besikalbančios tarpusavyje, kuriančios lyg pasakojimus, siužetus. Po to atsirado lapių kailiai – jie dar gyvesni, iškalbingesni. Dabar – paukščiai“, – pasakoja Nomeda.

N. Saukienės kūryboje visuomet jaučiama pulsuojanti gyvybė – paveiksluose veši tanki, gyvastinga augmenija, į ją įsipina jaukios namų erdvės fragmentai, šmėkšteli šviesios vaikų figūros. Menininkė balansuoja tarp realistiškos, apčiuopiamos formos ir beveik abstrakčios linijų bei spalvų žaismės, tarp tikro gyvenimo ir sapno, vaikystės prisiminimų.

Anot menotyrininko Remigijaus Venckaus, „labiausiai keri N. Saukienės jautrumas savajai aplinkai ir nuoširdus siekis perteikti aplinkoje tvyrančią nuotaiką, asmeninį jos potyrį arba išgyvenimą. Būsena, kylanti iš paveikslo ir jaudinanti žiūrovą, aktualiai sudrasko būties nuobodulį bei į pirmą planą iškelia egzistencijos trapumo esmę – bendražmogišką, žmogiškąją būtį kvestionuojantį jausmą.“
Lietuvos mokinių dailės olimpiados dalyvių kūrinių paroda
2011 06 07 - 2011 06 18
 
Jau septynioliktą kartą įvykusi olimpiada šiemet buvo skirta neeilinei datai – M. K. Čiurlionio šimtosioms mirties metinėms, todėl neatsitiktinai pasirinkta ir renginio tema – „M. K. Čiurlionis – nuo tradicijų iki modernizmo.“ Olimpiada vyko dvi dienas. Organizatoriai paruošė įvairią programą: dalyviai lankėsi liaudies menininko drožėjo A. Česnulio skulptūrų parke, M. K. Čiurlionio muziejuje, V. K. Jonyno dailės galerijoje, dirbo kūrybinėse dirbtuvėse.

2011 m. Lietuvos mokinių dailės olimpiadoje dalyvavo 66 mokiniai ir 56 juos ruošę mokytojai. Kol mokiniai atliko kūrybines užduotis, jų mokytojai dalyvavo pokalbyje-diskusijoje „Meninio ugdymo programos naujovės ir perspektyvos. Nuo programų prie egzaminų kaitos“, kurią mokytojų auditorijai pristatė Švietimo ir mokslo ministerijos Pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vyresnioji specialistė Laima Rutkauskienė.
 
Visų jaunųjų dailininkų darbai nuo 2011 m. birželio 7 d. eksponuojami Dailininkų sąjungos galerijoje.
Raimonda Jatkevičiūtė Kasparavičienė. SKULPTŪROS IR PIEŠINIAI
2011 05 16 - 2011 06 15

Studijavau keramiką, ilgai tik lipdžiau, skulptūras ir paveikslus. Tikrąjį kūrybos džiaugsmą patyriau, tik kai pradėjau tapyti. Tada atsirado piešiniai, pastelės, grįžus prie molio, buvau jau kitokia. Atsirado skulptūros, lipdytos iš natūros. Tapydama, piešdama galiu pasakyti tai, kas netelpa molyje. Nevaržo technologijos gniaužtai. Vienos idėjos labiau limpa prie molio, kitoms reikia anglies ir popieriaus. Keliauju nedaug, bet kur jau pabūnu, tai matosi ir darbuose. Paryžius, žinoma, čia pirmauja. Jo dar bus, ir įvairiomis formomis. Roma. Niujorkas ir, žinoma, Vilnius grūdasi į mano paveikslus, besistumdydami, kuris pirmas...
Gimimo vieta - Paryžius, įkvėpimo šaltinis taip pat Paryžius su visomis sudedamosiomis jo dalimis: parkais, tiltais, saulėlydžiais ir impresionistais.
INSTALIACIJA 7
2011 05 07 - 2011 05 13

Instaliacija „Septyni“ yra bendras kūrybinio - kultūrinio kooperatyvo vienasdu darbas. Šis kooperatyvas – tai dvejus metus veikianti septynių žmonių bendra kūrybinė studija, kurios nariai yra Julius Bučelis, Vytautas Gečas, Marija Puipaitė, Tauras Stalnionis, Nerijus Keblys, Agnė Kučerenkaitė bei Eglė Skuodaitė.
"Instaliaciją 7" sudarė septyniuose languose stovintys septyni spausdintuvai, kurie kiekvieną dieną spausdino po naują kiekvieno iš septynių autorių idėją. Kiekviena idėja į galeriją buvo siunčiama elektroniniu paštu ir iš karto atspausdinama. Kiekviena iš septynių idėjų kas dieną spausdinama keturiasdešimt devynis kartus (septynis kartus po septynis), todėl po savaitės vitrinoje bus keturiasdešimt devynių idėjų rinkiniai. Vėliau iš jų buvo surištos keturiasdešimt devynios knygos buvo parduodamos po keturiasdešimt devynis litus.
Platesnė informacija: www.vienasdu.lt