PARODOS

2017

Dainius Trumpis. RIBINĖS TIKROVĖS BŪSENA
2017 12 07 - 2018 01 11

Gruodžio 7 d., ketvirtadienį, 18 val. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaroma Dainiaus Trumpio tapybos ir objektų paroda „Ribinės tikrovės būsena“. Paroda veiks iki 2018 m. sausio 6 d.

Menininko teigimu, paroda susideda iš visiškai skirtingų istorijų, laikotarpių bei geografinių vietovių, kurios tam tikru momentu susijungia į vieną jauseną, vaizdinį, mintį. „Iš pirmo žvilgsnio – tai tartum nieko bendro neturinčios istorijos, tačiau jos turi kai ką nematomai panašaus – tam tikrą nuojautą, parengtį artėjančiai įsivaizduojamai grėsmei, veiksmus, kurie atliekami su rimtumu bei atsakingumu. Visa tai jungia šių istorijų gijas į dramatiškus mazgus“.

Parodoje autoriaus vaikystės prisiminimai susipina su patirtimi, keliaujant po militarizuotos Sirijos vietoves, dirbant mokytoju Maroko kaime. Apie ribinę tikrovę ir jos būsenas autorius kalba per vaiko, atsidūrusio pavojaus akivaizdoje, situaciją. Slogūs vaizdiniai iš karinių pratybų sovietinėje pionierių stovykloje, sirų vaikai karių uniformomis, rūstūs Maroko moksleivių piešiniai įkvėpė autorių sukurti paradoksų kupiną kolekciją, kurioje gvildenamos priešybės tarp karo ir vaikystės, naivumo ir agresijos.

Dainius Trumpis yra žinomas kaip tapytojas ir konceptualaus meno kūrėjas, eksperimentuojantis su įvairiomis meno formomis bei technikomis, socialiai ir intelektualiai įprasminantis kuriamus darbus. Antropologė Asta Jurevičiūtė teigia, jog menininkas kūryboje varijuoja nuo abstraktaus iki realaus motyvo, juose palikdamas taiklias nuorodas ir sykiu – asmeninių interpretacijų galimybę.

Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.
 
APIE PARODĄ SKAITYKITE:
 
PUODUKAS 2017
2017 12 08 - 2017 12 22

Gruodžio 8 d., penktadienį, 18 val. Dailininkų sąjungos galerijos vitrinoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaroma kalėdinė keramikos paroda „Puodukas 2017“. Paroda vyks iki gruodžio 22 d.

Vienas svarbiausių rengėjų tikslų – atgaivinti taikomosios dailės mažųjų formų parodas Lietuvoje, pristatant naujausias kūrybos tendencijas pasirinktame formate. Šį kartą – tai iš pažiūros paprastas puodelis, kuris parodoje nustebins meniškomis ir originaliomis formomis, ne tik estetiniu, bet ir konceptualiu turiniu. Pasaulyje tokių parodų rengiama nemažai, jos ypač mėgiamos žiūrovų.

Parodoje dalyvauja net 56 autoriai – tai ir ilgametę kūrybinę patirtį turintys profesionalūs keramikai, ir gabūs dailės akademijos studentai. Jungtinėje parodoje dailininkai išskleis stilių, medžiagų (porcelianas, akmens masė, moliai) ir technologijų (raku, raugo, juodoji keramika, anagamos, elektriniai degimai) įvairovę, pristatys ne tik funkcionalų indą, bet ir menines improvizacijas puodelio tema.

Dalyviai: Juozas Adomonis, Elena Aleksejeva, Virginija Armonavičiūtė, Živilė Bardzilauskaitė-Bergins, Juris Bergins, Lina Bekerienė, Ugnė Binkauskaitė, Viktorija Bitinaitė, Eugenijus Čibinskas, Eglė Čibinskienė, Janas Dmuchovskis, Konstancija Dzimidavičienė, Eglė Einikytė, Agnė Gecevičienė, Monika Gedrimaitė, Dalia Gineitė, Solveiga Gutautė, Nomeda Jakūnienė, Saulius Jankauskas, Dalia Jakimavičienė, Rytas Jakimavičius, Jurga Jasinskaitė, Danutė Jazgevičiūtė, Evelina Juncienė, Ramutė Juršienė, Virginija Juršienė, Miglė Juršytė-Pakštalienė, Rasa Justaitė, Vida Juškaitė, Agnė Kondrotaitė, Beatričė Kelerienė, Vytautas Kildišis, Justė Kildišytė, Janina Kildušienė, Jolanta Kvašytė, Jovita Laurušaitė, Jovita Misevičiūtė, Normantė Naruševičienė, Agnė Šemberaitė, Rūta Šipalytė, Ineta Šypalė, Martynas Švedas, Rūta Palaimaitė, Ernesta Pauplienė, Onutė Petkevičiūtė, Milena Pirštelienė, Raminta Polikšienė, Ramunė Pranckevičiūtė, Jurgita Radžiūnaitė, Virginija Rimkutė, Laura Sodeikaitė, Jolanta Uznevičiūtė, Daina Vanagaitė, Audronė Vaškevičiūtė, Paulius Vitkauskas.

Kuratorės: Agnė Šemberaitė, Rūta Šipalytė, Milena Pirštelienė, Eglė Einikytė.

APIE PARODĄ SKAITYKITE:
 

ŽAIDIMŲ GALERIJA. IŠRINKTIEJI
2017 11 17 - 2017 12 05

Lapkričio 17 d., penktadienį, Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius), be tradicinio atidarymo renginio, duris atvers edukacinė paroda „Žaidimų galerija. Išrinktieji“. Paroda skiriama vaikų, jaunuolių ir šeimų edukacijai. „Žaidimų galerija“ veiks iki gruodžio 5 d.

Parodos branduolį sudaro fotomenininkės Lilijos Valatkienės sukurta didelio formato fotografijų ekspozicija „Išrinktieji“. Tai garsių šiandienos Lietuvos dailininkų, dailėtyrininkų portretai, taip pat užfiksuoti ir autorės išleistame kataloge. Parodoje portretai jungiami į segmentus-koliažus ir savotiškai dekonstruojami, juos padengiant dėlionės („puzzle“) raštais. „Žaidimų galerijos“ lankytojai bus kviečiami atpažinti, kokios Lietuvos dailės asmenybės slepiasi šiuose paveiksluose, skatinant dailininkų, jų veidų ir kūrybos žinomumą plačiojoje visuomenėje.
„Žaidimų galeriją“ papildys šiuolaikinių medijų menininko Bartošo Polonskio interaktyvi instaliacija „Įženk į paveikslą“, suteiksianti žiūrovams unikalią progą virtualiai pasivaikščioti po meno kūrinius.

Dėlionės principas pasikartos ir edukaciniuose užsiėmimuose – jaunieji lankytojai turės galimybę sudėlioti įvairių „Išrinktųjų“ dailininkų darbų reprodukcijas. Edukacijos dalyviai taip pat bus kviečiami sukurti savo pačių kūrinius „Išrinktųjų“ kūrybos inspiruotomis temomis čia pat galerijoje įrengtoje kūrybinėje dirbtuvėlėje.

Vaikų ir moksleivių grupėms darbo dienomis 11 val. ir 16 val. bus organizuojami edukaciniai užsiėmimai, kuriuos ves dailėtyrininkės, edukatorės Kristina Stančienė ir Rita Mikučionytė. Šeštadieniai galerijoje skiriami šeimų edukacijai. Pageidaujantiems dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose, būtina registracija el. paštu dsg@dsgalerija.lt.

Tęstinis Dailininkų sąjungos galerijos projektas „Žaidimų galerija“ paremtas dalyvaujamosios kultūros ir meno edukacijos sanglauda. Projektas skirtas ugdyti kultūroje mažai dalyvaujančių visuomenės grupių meninius, komunikacinius gebėjimus ir kūrybinę saviraišką, formuoti vertybines nuostatas, kultūrinį akiratį, suteikti žinių apie šiuolaikinį meną per tiesiogines menines patirtis ir dalyvavimą kūrybos procese.

Parodos ir edukacinių užsiėmimų lankymas – nemokamas.

Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga, Ugdymo plėtotės centras, UAB „DUV“, visuomeninė organizacija „Vilnoja“, UAB „Gluk Media“, UAB „Jokado projektai“, Birštono savivaldybė.

APIE PARODĄ SKAITYKITE:
 

Mykolė. GAMTOVAIZDIS
2017 10 23 - 2017 11 11

Spalio 23 d., pirmadienį, Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) be tradicinio atidarymo renginio pradės veikti solinė menininkės Mykolės tapybos darbų paroda „Gamtovaizdis”. Tai bus pirmasis svarbus pasirodymas Lietuvoje po sugrįžimo iš Paryžiaus ir Kopenhagos, kur jauna menininkė praleido dešimt savo gyvenimo ir kūrybos metų. Vietoje įprastinio atidarymo, Dailininkų sąjungos galerijoje spalio 30 d. 18 val. planuojamas šventiškas susitikimo su menininke vakaras ir parodos peržiūra.

Parodos lankytojai galės išvysti keletą ankstyvesnės Mykolės kūrybos darbų, tačiau ekspozicijos pagrindą sudarys naujausi ir dar niekur neeksponuoti, nepublikuoti darbai. Šį pavasarį net du mėnesiai praleisti meno rezidencijoje Suomijoje, gilinantis į tos šalies ir Lietuvos tapybinio peizažo panašumus bei skirtumus, davė gana netikėtų rezultatų – sukurta spalviškai ir stilistiškai visiškai naujų, energingų, dinamiškų ir iš esmės savitų darbų serija. Tuo tarpu šiemet į Lietuvą gyventi sugrįžusi menininkė sulaukė Lietuvos kultūros tarybos palaikymo tuo pačiu kūrybiniu principu atlikti penkių Lietuvos regionų ieškojimus, teptuką pasitelkiant kaip pagrindinį meninio tyrimo instrumentą. Šioje parodoje bus pristatyti pirmieji, nauji minimo penkių regionų projekto darbai su Žemaitijos, Mažosios Lietuvos, Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos gamtovaizdžiais, atliktais unikaliu menininkės tapybos stiliumi.

Pati Mykolė apie savo kuriamą peizažą kalba kaip apie kažką poetiško, lyriško, tačiau ir labai apčiuopiamo bei racionalaus: „Peizažo tema yra ypatinga. Gamtoje nėra politikos, blogų istorijų ar kokių nors ketinimų apskritai – tik nuolatinis atsinaujinimas, tačiau tuo pat metu ji – tarsi istorinis dokumentas, gulintis prieš mūsų akis. Jį galime skaityti lapą po lapo, sluoksnį po sluoksnio. Jame nėra nieko atsitiktinio, viskas turi savo istoriją, tačiau ar be žmogaus kam tai rūpi? Žmogus daiktams suteikia prasmes, o Gamta – tai „aklas ir betikslis gyvenimo troškimas” ir nuolatinis cikliškas atsinaujinimas. Man patinka savo kūryboje išreikšti tai, kaip gamta sugeria žmogaus pastatytas struktūras ir šiukšles, kaip visa tai tampa peizažo dalimi. Peizažas, kurį aš tapau yra tarsi tuščia teatro scena, bet tuo pačiu justi judėjimas ir virsmas, kuris atsirado praeityje, yra ir bus visada.“ Tuo tarpu prancūzų menotyrininkė Ingrid Luquet-Gad Mykolės peizažus apibūdina kaip „plačiai besidriekiančius, šiaurietiškus kraštovaizdžius, primenančius neapgyvendintas erdves, kuriose glūdi deformacijų užuomazgos. Vaizduojamose scenose gamta visuomet vešli, o dangus vaiskus ir platus, bet taip pat gali pasirodyti, kad peizažą lyg švininis skliautas slegia tam tikras svoris“.

Mykolė studijavo Aukštojoje nacionalinėje dailės mokykloje Paryžiuje (École nationale supérieure des Beaux-Arts), kurioje įgijo bakalauro ir magistro laipsnius. Kūryboje dominuoja peizažo tema. Ypač daug darbų sukurta apie Lietuvą, nors yra ir užsienio gamtovaizdžių. Viena iš Baltijos šalių meno konkurso „Jaunojo tapytojo prizas 2013” laimėtojų. Yra surengusi personalinių parodų Vilniuje, Paryžiuje, Danijoje. Dalyvauja užsienyje vykstančiose grupinėse parodose, meno simpoziumuose, pleneruose.

Paroda Dailininkų sąjungos galerijoje veiks iki lapkričio 11 d. Tuo tarpu Vilniaus kongresų rūmuose vykstančių koncertinių pertraukų metu jau nuo dabar galima pasigrožėti ten vykstančia dar viena Mykolės personaline paroda, sudaryta daugiausia iš ankstyvesnės kūrybos darbų.

Paroda yra Dailininkų sąjungos galerijos projekto „Rytojaus horizontai“, skirto palaikyti ir skleisti jauną profesionalią kūrybą Lietuvoje, dalis.

Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.

Parodos lankymas – nemokamas.
 
Daugiau informacijos apie menininkę: http://www.mykole.com/
 
Facebook renginio nuoroda: Personalinė Mykolės paroda
 
APIE PARODĄ SKAITYKITE:
 Bronius Gražys, Henrikas Natalevičius, Raimundas Sližys, Mindaugas Skudutis. TAPYBA: PO KETURIASDEŠIMT METŲ
2017 10 03 - 2017 10 22

Spalio 3 d., antradienį, 17 val. VDA parodų salėje „Titanikas“ (Maironio g. 3, Vilnius) atidaroma paroda „Tapyba: B. Gražys, H. Natalevičius, R. Sližys, M. Skudutis“. Dailininkų sąjungos galerijos rengiama ir dr. Viktoro Liutkaus kuruojama paroda „Titanike“ vyks iki spalio 22 d.

Viktoras Liutkus: „1977 metų lapkritį, kai Sovietų Sąjungoje paradais ir saliutais buvo švenčiamas „Didžiojo spalio“ šešiasdešimtmetis ir džiaugiamasi ką tik priimta TSRS konstitucija, Dailės fondo salone tuometinėje Petro Cvirkos gatvėje (dabar Pamėnkalnio) buvo atidaryta Vilniaus dailės instituto 1976 metų tapytojų laidos paroda. Iš jos dalyvių ilgainiui susiformavo PENKETAS: Bronius GRAŽYS, Henrikas NATALEVIČIUS, Mindaugas SKUDUTIS, Raimundas SLIŽYS (1952-2008) ir Romanas VILKAUSKAS. Vyrukai buvo organizuoti, stropūs, ambicingi, jų parodos kas treji metai salone vyko iki 1986 m. (1983 m. – Šiauliuose), sukeldamos ir kritikų, ir visuomenės dėmesį.

Sovietiniam, optimizmu nudažytam „brandaus socializmo“ gyvenimui jie priešpriešino aštrų groteską, karčios ironijos persunktus vaizdus, destrukciją, maišaties ir sarkazmo kupiną tapybą. Jaunuosius dailininkus traukė keisto, į fragmentus suskilusio pasaulio vaizdai, rūpėjo priešintis tuomet lietuvių tapyboje suvešėjusiam dekoratyvumui, portretų ir figūrų monumentalumui. Jų kūriniuose netrūko siurrealistinių vizijų, fantasmagorijų sumaišties, erotikos ir absurdo scenų. Akys matė daiktiškosios aplinkos banalumą ir gyvenimo monotonijos ženklus, lydimus nuolatinio deficito, visuomeninio gyvenimo rutinos. Dabar tas laikotarpis dažnai pavadinamas „nuobodulio visuomene“. PENKETAS į „brandaus socializmo“ ideologines klišes paprastai reaguodavo pasišaipymais ir ironija, kurią bene geriausiai perteikė Sližio paveikslo su nutapytais varliagyviais pavadinimas: „Ačiū partijai ir vyriausybei, kad suteikė galimybę paišyti tokius paveikslus“ (1979).

PENKETAS sovietmečiu, suprantama, nebuvo įteisinta grupė, kaip ir jų pirmtakė, garsioji ketveriukė: Kostas Dereškevičius, Algimantas Jonas Kuras, Arvydas Šaltenis, Algimantas Jonas Švėgžda. Tokių darinių sovietinės ideologijos sąlygomis paprasčiausiai negalėjo būti. PENKETAS tęsė ketverto pradėtą darbą, bet kitoniškai, aštriau, o kartais – ir visai chuliganiškai. Petras Repšys yra palyginęs: „Kuro karta „davė“ tikrą realizmą, sakė tiesą į akis [...]. Akivaizdu, kad vėlesnioji generacija daug ką perėmė iš Kuro kartos – iškart po jų atėjo dar aršesni ir labiau įtūžę jaunuoliai – vadinamoji Mindaugo Skudučio kompanija.“ Ta „kompanija“ po kiek laiko nusipelnė ir kalambūriško „kirmėlistų“ vardo, nors iš tiesų PENKETAS save labiau vadino „faufistais“...

Taigi, šiemet sukanka 40 metų nuo pirmosios PENKETO parodos. Ta pirmoji, galima sakyti, buvo tarsi pasimatymas, į kurį ateinama su viltimis, tikėjimu, su pasižadėjimais ir gerais norais. „Penkiukė“ neišsilakstė, tapo žinoma kaip bendraminčių grupė, o kiekvienas jos narys jautė kolegų palaikymą.

Sukakties proga „Titanike“ rengiama paroda neturi tikslo pristatyti kažką panašaus į PENKETO „ataskaitą“ ar istorinę retrospektyvą. Beveik visi paveikslai yra atrinkti iš aktyviausio ir, ko gero, produktyviausio grupės veiklos laikotarpio, 1976–1986 metų. Deja, kai kurių svarbių kūrinių iš muziejų nepavyko gauti, kiti yra iškeliavę į užjūrius, pasklidę po privačias kolekcijas. Gaila, kad negalėjo parodoje dalyvauti Romanas Vilkauskas, kurio fotorealizmas visose PENKETO parodose buvo išsiskiriantis ir socialiai angažuotas.
Tokia ir viso sumanymo idėja – lyg proginis PENKETO fotokadras prisiminimui, lyg trumpas žvilgsnis atgal, į nueito kūrybos kelio pusę. Kas ten išliko? Kas sugulė į paveikslus, kokios spalvõs buvo jaunų vaikinų svajonės, pokštai, meilė ar liūdesys? Atsakymas yra kaip paliudijimas: išliko TAPYBA“.

Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga. Parodos lankymas – nemokamas.

APIE PARODĄ SKAITYKITE:
 
APIE PARODĄ ŽIŪRĖKITE:
 
Živilė Bardzilauskaitė-Bergins. SIELOS PAUKŠTĖ
2017 09 29 - 2017 10 20

Rugsėjo 29 d., penktadienį, 17:00 val. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaroma Živilės Bardzilauskaitės-Bergins kūrybos paroda „Sielos paukštė“. Paroda vyks iki spalio 20 d.

Parodoje, kurios objektas – porceliano tapyba, siekiama parodyti, kad tapymas ant porceliano ir molbertinė tapyba yra tarpusavyje susijusios sritys, leidžiančios atsiskleisti įvairiapusiam autoriaus talentui. Porceliano dekoras ir tapybos drobė gali būti pagrįsti tomis pačiomis idėjomis, tik įgyvendinami skirtingais būdais. „Lėkštė kaip objektas daugeliui ir lieka tik lėkštė, į ją nežiūrima kaip į tapybą ar grafiką, o aš noriu pažvelgti kitu kampu“, – atskleidžia intencijas parodos autorė.

Menotyrininkė Lijana Šatavičiūtė-Natalevičienė teigia: „Ž. Bardzilauskaitę-Bergins pažįstame kaip nepriekaištingai kaulo porceliano techniką įvaldžiusią keramikę, kurios ekspresyviai ir preciziškai ištapytos dekoratyvinės lėkštės bei vazos, teikiančios erdvės vaizduotei, visais kūrybos etapais buvo menininkės vizitinė kortelė. Parodoje galima atsekti autorės tapybos ant porceliano evoliuciją nuo ryškiaspalvių, art deco dvasia žaižaruojančių geometrinių motyvų link laisvesnės, improvizacinės tapybos manieros, kai sudėtingomis figūrinėmis scenomis užpildoma visa indo plokštuma.“

Menininkė yra surengusi daugiau nei dvidešimt asmeninių, dalyvavusi daugelyje grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje, pelniusi ne vieną apdovanojimą. Ž. Bardzilauskaitė-Bergins yra aktyvi Lietuvos dailininkų sąjungos narė, Kaune rengiamų tarptautinių Baltijos šiuolaikinės keramikos parodų „Pavasaris“ ir simpoziumų „Redukcija“ projektų vadovė, kurios veikla 2009 m. įvertinta Kauno miesto tarybos „Santakos“ premija.

Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.
 
APIE PARODĄ ŽIŪRĖKITE:
 
KREPŠELIS IR KITI DEMONAI
2017 09 05 - 2017 09 26

Rugsėjo 5 d., antradienį, 17 val. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaroma šiuolaikinio meno paroda „Krepšelis ir kiti demonai“.

Ši paroda, pasak dailėtyrininkės Ritos Mikučionytės, – tai motyvuojantis impulsas dar kartą susivokti, koks yra tikrasis mūsų gyvenimo ekonominis matas, t.y. krepšelis. Juk dažnai pasijuntame tarsi eitume per kasdienybę lyg tūli elgetos apsikarstę įvairiausiais ryšulėliais... O kaip galėtų atrodyti tie valstybės visiems vienodai atseikėti įsivaizduojami krepšeliai? Matyt, skaidrūs ar nepermatomi, galbūt didesni ar visiškai mažuliukai, greičiausiai, tvirti ar tąsūs – tokie vaizduotės posūkiai tik mūsų ir parodos „Krepšelis ir kiti demonai“ dalyvių valioje!

Parodą inicijavo grupės „Iš reikalo“ menininkės – Jurgita Jasinskaitė, Rasa Noreikaitė-Miliūnienė, Marta Vosyliūtė. 2009 m. susibūrusi ši grupė jau spėjo pasižymėti socialiniais meno projektais ir akcijomis, kurioms būdinga menininko santykio su sociumu problematika.

Universali ekonominė pagalba skiriant finansinės paramos krepšelį dažniausiai yra ypatingai asmeniška ir jausminga, ypač turint omeny kintančius dydžius, t.y. santykį tarp sumokamų mokesčių bei iš jų atrėžtos valstybės finansuojamos dalies. Neretai realūs arba tariami demokratiniai visuotinių dalybų principai eliminuoja konkretų žmogų, t.y. nuasmenina ir demoralizuoja individualią situaciją.

Menininkai yra ne tik kūrėjai, bet ir mokinio ar studento tėvai, pedagogai, pagaliau, sveikatos įstaigų pacientai. Taigi juos jaudina ne tik kultūros rėmimo politika ir vadyba – jiems taip pat rūpi mokinio, studijų, neformalaus ugdymo, net kompensuojamų vaistų krepšeliai, nuo kurių dydžio priklauso jų pajamos ir asmeninė sveikata. Taip, menininkai šiandien puikiai skaičiuoja!

Vienuolika parodos „Krepšelis ir kiti demonai“ autorių – Rima Blažytė, Eglė Ganda Bogdanienė, Simonas Dūda, Greta Grendaitė, Robertas Gritėnas, Jurgita Jasinskaitė, Aušra Jasiukevičiūtė, Rasa Noreikaitė-Miliūnienė, Kristijonas Miliūnas, Tomas Vosylius, Marta Vosyliūtė – skirtingomis meninėmis formomis išreiškė savo požiūrį ir pilietinę poziciją į krepšelių sistemą. Ekspozicijoje dominuoja kūrybos įvairovė, pradedant biurokratijos kritika, krepšelio kaip tūrinio objekto transformacijomis ir baigiant skaudžia asmenine patirtimi bei sugretintų aplinkybių paradoksais.

Prie darbų neieškokite menininkų pavardžių – rasite tik kūrinio metrikas, kai kur trumpus sumanymų komentarus – tai daroma sąmoningai, kad pajustume, kaip asmeniška tampa visuotina, ir atvirkščiai. Taip visi kartu turėsime progą atpažinti realius įvykius, prisiminti žinomas pasakas ir nusikelti į siurrealias vizijas.

Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.


APIE PARODĄ SKAITYKITE:
 

Jūratė Mykolaitytė. TAPYBA
2017 08 11 - 2017 09 02

Rugpjūčio 11 d., penktadienį, 18 val. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaroma tapytojos Jūratės Mykolaitytės kūrybos paroda „Tapyba“. Paroda vyks iki rugsėjo 2 d.

J. Mykolaitytė yra žinoma kaip siurrealių, fantastinių miestovaizdžių tapytoja. Jos kūryboje susipina tikrovės fragmentai, asociatyvūs urbanistiniai ir gamtiniai peizažai, iracionalūs, tarsi susapnuoti kasdienybės motyvai. Beveik monochromiški, detaliai ištapyti menininkės darbai dvelkia mistiškumu ir kartu išreiškia ilgesį miestui. J. Mykolaitytės miestas – tai miestas-būsena, gyvas organizmas, nenudailintas, su savo istorijomis ir daiktais. Paveiksluose vaizduojami pastatai tarsi gyvi, veikiami laiko dėsnių, dažnai išryškinantys praradimo, neišsipildymo nuojautas.

Dailininkų sąjungos galerijoje autorė pristatys naujausius, per pastaruosius kelerius metus sukurtus paveikslus.

Parodos rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.
 
APIE PARODĄ SKAITYKITE:
 
Gražina Vitartaitė. PEIZAŽO METAMORFOZĖS
2017 07 25 - 2017 08 09

Liepos 25 d., antradienį, 18 val. Dailininkų sąjungos galerijoje (Vokiečių g. 2, Vilnius) atidaroma tapytojos Gražinos Vitartaitės kūrybos paroda „Peizažo metamorfozės“. Paroda, papildanti dailininkės jubiliejinių parodų ciklą, vyks iki rugpjūčio 9 d.

Gražina Vitartaitė: „Man peizažas – tai noras ir galimybė tapyti patirtą galingą gyvenimo įspūdį. Beribį. Neaprėpiamą. Neperžvelgiamą. Visuomet nenutrūkstamai vykstantį. Vykstantį praeityje, dabar ir amžinai. Vykstantį gelmėje ir ore. Atsinaujinantį nuolat. Virstantį vis kita forma, vis toje pačioje gimtoje vietoje, į kurią šaknimis įaugau. Tas stiprus gamtos metamorfozės jausmas smelkia iki panagių ir stimuliuoja visą mano gyvenimo darbą. Peizažas, kurį pasirinkau gamtos ir paties gyvenimo reginiui nusakyti, - tai tapybos laukas, kuriame spalva sukuria erdvę, šviesą, judėjimą ir gali perteikti stiprų jausmą, daugialypį jutiminį pasaulį, kur praeina labai plona riba tarp abstrakcijos ir natūros. Visas mane supantis kraštovaizdis yra pilnas – gelmė ir oras yra pripildyti nykstančių formų ir virstančių naujomis formomis, nauja kokybe. Burbuliavimo, kitimo, virsmo procesas vyksta be pradžios ir be pabaigos amžinybėje.“

Parodos architektė Audronė Ercmonaitė teigia, kad G. Vitartaitė savo kūryboje vis labiau linksta į spalvą ir potėpį kaip pagrindinę tapybos meninę kalbą. „Ankstyvuosiuose darbuose prisistačiusi kaip figūrinės kompozicijos meistrė, gerai įvaldžiusi formos piešinį, ji kuo toliau, tuo labiau atsisako objekto formos konstravimo, jos piešinio, idant tapybos kalboje dominuotų spalva ir potėpis. G. Vitartaitės tapybos objektais tampa judėjimas, pasaulis, jo komponenčių visuma, begalybė, laikas ir panašūs sunkiai apibrėžiami kalbos struktūromis objektai. Jos tapyba nesiekia vaizduoti, aiškinti, akcentuoti, bet leidžia pajausti pilnatvę, harmoniją.
Dailininkė savo kūryboje nesistengia teikti per didelės reikšmės atskiriems kūrybos etapams ar darbams. Jos tapyboje dominuoja laisvas, artistiškas žaidimas, priešingas reguliavimui, vangiam dėsningumui. Tame akimirkos žavesyje, kurį dailininkė lengva ranka užfiksuoja paveiksluose, slypi atsikartojantis nepaliaujamai judančios ir pulsuojančios visumos dėsnis.“

Gražinos Vitartaitės paroda Dailininkų sąjungos galerijoje vyks iki rugpjūčio 9 d. Parodos lankymas – nemokamas.

Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.
TARPTAUTINĖ MENININKŲ REZIDENCIJA ŽAGARĖJE
2017 08 11 - 2017 08 13

2017 m. rugpjūčio 11-13 d. Žagarėje vyks antrasis tarptautinis šiuolaikinės kultūros ir meno festivalis „Žagarė Fringe“. Festivalio kontekste rugpjūčio 1-13 d. Žagarės senuosiuose grafo Naryškino dvaro rūmuose atidaroma tarptautinė menininkų rezidencija, rengiama menininkės, kuratorės Židrijos Janušaitės ir Dailininkų sąjungos galerijos (Vilnius).

Rezidencijoje dalyvauja dvidešimt penki menininkai iš Lietuvos, Jungtinės Karalystės, Airijos, Portugalijos, Latvijos, Suomijos, Pietų Korėjos, Vengrijos, Bulgarijos, Rumunijos, Čekijos, Belgijos, Japonijos, Olandijos, Vokietijos ir Prancūzijos. Į Žagarę besirenkantys menininkai supažindins vietinius gyventojus su savo idėjomis ir įtrauks juos į bendrus kūrybinius procesus. Rezidencija baigsis sulig festivalio atidarymu, kurio metu rezidavę menininkai publikai pristatys jau baigtus, Žagarėje sukurtus kūrinius. Miestelio erdves užpildys įvietinto meno kūriniai, parodos, šiuolaikinis šokio menas, performansai, muzikos garsai, kūrybinės dirbtuvės vaikams bei kiti rezidencijos dalyvių projektai.

Užsienio ir Lietuvos menininkų rezidencija Žagarėje rengiama jau antrąjį kartą. 2015 m. Žagarėje buvo sėkmingai įgyvendinta pilotinė užsienio menininkų rezidencija, kurioje dalyvavo keturiolika inovatyvių šiuolaikinio meno kūrėjų iš įvairių pasaulio šalių. Betarpiškai bendraudami su miesto gyventojais, jie ne tik sukūrė ir pristatė aktualius, dalyvavimo estetika paremtus kūrinius, bet ir gerokai praplėtė vietinės bendruomenės žinias apie šiuolaikinį meną, pavertė Žagarę dieną ir naktį pulsuojančiu kultūros centru.

Siekiama, kad tęstinė menininkų rezidencija taptų nauja kultūros tradicija Žagarėje, kad čia susitiktų meninės idėjos iš viso pasaulio, ir kad užsienio menininkai galėtų patirti Lietuvą per nedidelį, bet unikalų regiono miestelį.

Rezidencijos menininkai: Vilmos Koter, Szigeti Csongor, Eva Vēvere, Šarka Zahálková, Niels Claes, Gintarė Ščavinskaitė, Kenzo Kusuda, Wooguru ir Nelly Hakkarainen, Inga Galinytė, Gemma Riggs, Laura Murphy, Daina Pupkevičiūtė, Francisco Janes, Csenge Kolozsvári, Andrew Mikšys, Židrija Janušaitė, Tadas Vincaitis, Gundega Evelone, Andris Landaus, Justina Christauskaitė, Joana Gelažytė, Judith Lesur, Agnė Jonkutė, Patris Židelevičius.

Rezidencijos kuratorė – Židrija Janušaitė.

Rezidencijos rengėjas: Dailininkų sąjungos galerija (Vilnius).

Rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, UAB Minordija, Airijos ambasada Lietuvoje, JAV ambasada Lietuvoje, Joniškio duona, Yellow Tree Design, Švedlaukis, Raktė.

Partneriai: Žagarės kultūros centras, Žagarės regioninis parkas, Žagarės seniūnija, Žagarės bendruomenė „Veidė“, Spalvotas veidas, Žagarės biblioteka, Žagarės gimnazija, Žagarės specialioji mokykla, EEF, galerija „Meno parkas“, World Fringe.

Informaciniai partneriai: Kamanė.lt, Žagarės balselis, Sidabrė, Joniškio turizmo ir verslo informacijos centras, Fix FM, Baltic Holidays.«««  1  2  3  »»»