PARODOS

2018

Mindaugas Pridotkas | BŪTI
2018 12 07 - 2019 01 05

Gruodžio 7 d., penktadienį, 18 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma šiuolaikinio meno kūrėjo Mindaugo Pridotko kūrybos paroda „Būti“.
Parodoje pristatomi pastaruosius metus autoriaus kuriami skulptūriniai, autoportretinių bruožų turintys objektai, skirti daugiaveidiškumo ir beveidiškumo, savo ir svetimo veido temoms.

Mindaugas Pridotkas: „Kartais galvoju apie save. Ir kartais atrodau pats sau toks visiškai nepažįstamas ir svetimas, lyg nepažinočiau daugelį metų, lyg gatvėje sutikęs neatpažinčiau. Ir taip kaskart naujai matau save iš už trapios ir tuo pat metu neįveikiamai tvirtos realybės užuolaidos, visai kitoje dimensijoje, kur tokie dalykai, kaip erdvė, laikas, jausmai paprastai suprantami bei aiškūs, čia tampa kažkuo visai kitkuo. Atrodo, kad laikas jau nebeegzistuoja, kad sustabdytas ar teka kitokiu greičiu, kryptimi ar kažkaip paraleliškai. Būti savimi – tai būti savyje, už savęs, už sustabdytos gyvumo kaukės. Ir dažnai pasidaro baisu, tik niekam to negali nusakyti, nes tai – nenusakoma, o žodžiai visada skamba painiai ar beprasmiškai. Belieka tik kaip stebėtojui žiūrėti į gyvenimą, kaip į tam tikrą man pateiktą reiškinį, kurį matau tarp gimimo ir mirimo. O kol nebylusis žinojimas, atrodo, visai kažkur šalia, galima tik ieškoti atsakymų apie save, savo prigimtį ir likimą.“

Mindaugo Pridotko paroda „Būti“ Pamėnkalnio galerijoje vyks iki 2019 m. sausio 5 d. Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.


Parodos laikas: 2018 12 07 – 2019 01 05.
Atidarymas: gruodžio 7 d., penktadienį, 18 val. Pamėnkalnio galerijoje.
Darbo laikas: II-V 10-18, VI 10-16.
Parodos lankymas – nemokamas.

Aušra Vaitkūnienė | RAUDONA GIJA
2018 11 16 - 2018 12 04
 
Lapkričio 16 d., penktadienį, 17 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma tapytojos Aušros Vaitkūnienės kūrybos paroda „Raudona gija“.

„Jei galėtume pamatyti tikrovę tokią, kokia ji yra iš tikrųjų, labai nustebtume: Turbūt pamatytume įvairių bangų sūkurius ir liepsningus atomų šokius. Tai neišardomas audinys, kuriame be praeities nebūtų ateities.

Dar tikrovė atsispindi pasakose ar mituose, nes mitai ir pasakos — tai kondensuota tikrovė. Iš pasakų ir mitų galima rekonstruoti praeitį. Tas audinys ar uždanga nuolatos mums mirguliuoja prieš akis, keisdami pavidalus ir nuolatos verčiantys klausti: kas gi vis dėlto tai yra?

Tapybos tikrovė yra kaip akmuo, išvagotas įbrėžų, žymių ir inkliuzų. Stūkso sau ramiai, kažkas praeina pro šalį, net nepastebėjęs. Bet jei gyvenimo kely, beeidamas sustosi, o gal užkliūsi, pavargęs prisėsi, žvilgsnį sukoncentruosi, tame akmeny pamatysi visą praeitį, dabarties procesus, grožį ir tvirtumą. Reikia tik sustoti ir įsižiūrėti.

Tapybos nejudrume pamatysi tylų veiksmą, įžvelgsi ateitį. Ji, kaip pulsuojanti, gyva kraujo gija, jungia visus bendraminčius“ (Aušra Vaitkūnienė).

Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga.
Parodos laikas: 2018 11 16 – 2018 12 04.
Parodos atidarymas: lapkričio 16 d., penktadienį, 17 val.
Galerijos darbo laikas: II-V 10-18, VI 10-16.
Lankymas nemokamas.
 
X YPP: Alexei Gordin | MENININKAI, GALERIJOS IR APLEISTOS ERDVĖS
2018 10 24 - 2018 11 13

Alexei Gordin yra Young Painter Prize 2017 laimėtojas. Menininkas šiame konkurse laimėjo ne tik materialųjį piniginį prizą, bet ir galimybę reziduoti menininkų rezidencijų centre SomoS, Berlyne, bei surengti personalinę parodą Pamėnkalnio galerijoje.

“Menininkai, galerijos ir apleistos erdvės” parodoje menininkas pristato naujausius savo darbus, sukurtus rezidencijų centre Berlyne. Įkvėptas apleistų Berlyno rajonų erdvių, Alexei kuria dialogą tarp kuriančio žmogaus ir tuščių pastatų, pateikdamas keletą atskirų pasakojimų, kurie susijungia tarpusavyje bei įtraukia žiūrinčiuosius į absurdiškų galimybių pasaulį.
 
APIE PARODĄ ŽIŪRĖKITE:
 
APIE PARODĄ SKAITYKITE:

Žurnalas Dailė nr. 74 (41p.) 
Vita Opolskytė | FOLIE À DEUX
2018 09 28 - 2018 10 19
 
Rugsėjo 28 d., penktadienį, 19 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma tapytojos Vitos Opolskytės kūrybos paroda „Folie à deux“.

Jaunajai kylančių tapytojų kartai atstovaujanti menininkė parodoje pristatys naujausią kūrybą, kurioje plėtojamos santykio su tikrove, realybės ir regimybės, tikrumo ir sapniškumo temos.

Vita Opolskytė: „Užmerkus akis, pasaulis neišnyksta, tačiau tada atsiranda galimybė susikurti kitam. Manau, kad egzistuoja keli gyvenimai – šalia įprastos kasdienybės yra ir kita. Tikiu sapnu kaip kitu pasauliu, kelione kaip kitokia realybe, fotografija kaip jos atspindžiu, paveikslu kaip iliuzija.

Išsiskaidyme arba savęs neidentifikavime nei vienoje, nei kitoje tikrovėje, nepasitikėjime supančia aplinka lieka tik nepažinumo suvokimas bei pojūtis, jog galbūt nieko tikro nėra, tik nesibaigianti tarp jausena. Tai išprovokavo tarp-sapninės būsenos efektą, kuris tapo pagrindiniu mano šiandieninės kūrybos pretekstu, jo simptomai – tapybine strategija, o viso to paliekamas afektas žiūrovui – tikslu.

Šioje „Folie à deux“ (lt. pamišimas dviems) parodoje pristatau savo pastarojo laikotarpio paveikslų kolekciją. Joje vaizduoju disorientuojantį sapno-realybės pasaulį, kurio fragmentai (paveikslai) koliažiškai grupuojasi bendroje ekspozicijoje, ieškodami juos visus atitinkančio bendravardiklio, kitaip sakant – naratyvo. Taip kuriamame vizualiame rebuse nėra aišku, kada pasibaigia tikrovė ir prasideda sapnas; kas tikra, o kas išgalvota; kada vaizduojamas interjeras, o kada peizažas; ar aplink žmonės, ar šmėklos. Viso šio kuriamo efekto pasekmėje, parodos metu žiūrovui yra siūloma „užsimerkti“ – atitrūkti nuo įprastos kasdienybės ir bent kiek „apsikrėsti“ mano vaizduojamo pasaulio iliuzijomis.“

Vitos Opolskytės paroda „Folie à deux“ Pamėnkalnio galerijoje vyks iki spalio 19 d.

Vita Opolskytė yra „The Rooster Gallery“ menininkė.
Rengėjas: Pamėnkalnio galerija.
Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.
Parodos laikas: 2018 09 28 – 2018 10 19.
Atidarymas: rugsėjo 28 d., penktadienį, 19 val.
Galerijos darbo laikas: II-V 10-18, VI 10-16.
Parodos lankymas – nemokamas.
 
APIE PARODĄ SKAITYKITE:
 
 
APIE PARODĄ ŽIŪRĖKITE:

LRT laida. LINIJA, SPALVA, FORMA

Vytautas Tomaševičius | PAŠNEKESIAI WIRTUVĖJE
2018 09 05 - 2018 09 23

Nuo kyšius imančių politinių partijų, kaimyno emigranto automobilio vardiniais numeriais iki W raidės rašybos – štai kuo, pasak menininko Vytauto Tomaševičiaus, dabar gyvena kadaise prestižiniu laikyto Lazdynų mikrorajono gyventojai.

Jubiliejinės XX V. Tomaševičiaus personalinės parodos „Pašnekesiai wirtuvėje“ temomis virsta sostinės Lazdynų rajono daugiabučiai ir kiemai, prabangūs automobiliai, sovietmečiu gero gyvenimo atributais laikytos interjero detalės: baldai, indai, knygos. Visa tai – daugiau kaip prieš 40 metų statyto parodomojo mikrorajono kasdienybė čia ir dabar, į kurią Lazdynuose augęs dailininkas žvelgia nebe vaiko, o suaugusio kūrėjo akimis.

„Ateina laikas, kai pradedi sakyti tai, ką galvoji“, – sprendimą nuo lengvai atpažįstamo dekoratyvaus stiliaus pereiti prie socialinės kritikos prisotintų nūdienos apmąstymų grindžia pats menininkas.

Ankstesnėje personalinėje parodoje subtiliomis užuominomis apie nuostabios kasdienybės atspindžius kalbėjęs Vytautas Tomasevicius „Pašnekesiuose wirtuvėje“ kerta iš peties: čia ir rinkiminius pažadus į subinę besikišančios politinės partijos, ir priskretę virtuvės puodai, ir krepšinio aikštelėje – šių dienų šventoriuje – išsižergęs pavykusio gyvenimo simbolis feraris.

Autoriniu skaitmeninio impresionizmo stiliumi kuriami pašnekesiai virtuvėje išsaugo V. Tomaševičiui būdingas drąsias spalvas, konkrečias, apčiuopiamas formas ir detales, tačiau šį kartą autoriui vien tapybos maža: ją papildo žiniasklaidos ir literatūros tekstų ištraukos, Kvapų namai sukurtas daugiabučių mikrorajono kvapas, instaliacijos, garso ir apšvietimo sprendimai.

„Sakyčiau, ši paroda labai asmeniška, tiek dėl w raidės, tiek dėl išėjimo, išvietinimo temos“, – prisipažįsta vidurinei lietuvių kūrėjų kartai atstovaujantis menininkas, turintis lenkiško kraujo. Tiesa, pabrėžia savo darbais jokiu būdu nesiekiantis idealizuoti praeities, tik kviečiantis ją apmąstyti iš dabarties pozicijų.

„Vienas iš tūkstančių meno apibrėžimų sako, kad menas yra menininko per save perkošta realybė. Būtent – per save, net jei kurtum galvodamas apie kitą, – neslepia parodos autorius. – Todėl jeigu viską darai labai nuoširdžiai, žmonės tavo darbuose atpažįsta dalį savęs. Nes sąžiningas menas yra paveikus. Rasis, kas žvelgdamas į mano darbus atpažins tą atsisveikinimo, išėjimo, permainų nuotaiką ir pasijus truputį panašiai kaip aš.“

Jubiliejinės XX Vytauto Tomaševičiaus personalinės parodos atidarymas-pašnekesys wirtuvėje įvyks rugsėjo 5 d., trečiadienį, 18–19 val., Vilniaus Pamėnkalnio galerijoje.

Vytauto Tomaševičiaus XX personalinę parodą „Pašnekesiai wirtuvėje“ iš dalies finansuoja Lietuvos kultūros taryba
Parodos rėmėjas – Lietuvos dailininkų sąjunga
Parodos informacinis partneris – portalas 15min
Parodoje naudojamas daugiabučių mikrorajono kvapas iš Kvapų namai kolekcijos.
Parodos organizavimu ir komunikacija rūpinasi Žmonos galerija
 
 
 
 
 
 
 
APIE PARODĄ KLAUSYKITE:
 
 
APIE PARODĄ ŽIŪRĖKITE:

LRT laida. LINIJA, SPALVA, FORMA
Daina Vanagaitė-Belžakienė | UNDER PRESSURE
2018 06 22 - 2018 07 14
 
Birželio 22 d., penktadienį, 17 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma menininkės Dainos Vanagaitės-Belžakienės keraminės skulptūros paroda "Under Pressure" (angl. "Po spaudimu"). Paroda vyks iki liepos 14 d., jos lankymas – nemokamas.

Parodos kolekciją įkvėpė Davido Bowie ir grupės Queen 1981 m. sukurta daina tuo pačiu pavadinimu, skirta žmogiškųjų ir globaliųjų įtampų temai. Oficialiame šios dainos klipe, siekdamas atskleisti spaudimo ar slėgio metaforas, režisierius Davidas Malletas panaudojo eismo kamščių, perpildytų traukinių, sprogimų, riaušių, presuojamų automobilių vaizdus, o taip pat įvairias ištraukas iš nebyliojo, juodo / balto kino. Šis klipas laikomas vienu puikiausių visų laikų muzikiniu vaizdo kūriniu.

Menininkė Daina Vanagaitė-Belžakienė garsiosios dainos idėjas interpretuoja skulptūrinėje raiškoje. Savo kūryboje ji jungia juodai baltas keramines formas ir naujam gyvenimui prikeltus rastus objektus, senus prietaisus ar jų detales. Aptakiomis, spaudžiamomis, tąsiomis formomis ir figūromis menininkė siekia perteikti slėgimo, svorio, lėto išsiveržimo ar akimirkos prieš sprogimą iliuziją.

Kūriniuose vyraujanti lašo, burbulo forma perspaudžiama ar įspraudžiama į žmogaus kasdienėje buityje naudotus, jau antikvariniais tapusius daiktus ar atskiras jų detales. Blizgūs ar matiniai keramikos, gipso formų paviršiai gretinami su daiktais, praeities liudininkais, neslepiant ant jų užneštos laiko patinos.

Pasak menotyrininkės Rūtos Marijos Purvinaitės, „materialųjį pasaulį sureikšminusiai šiuolaikinei visuomenei, kūrėjos žvilgsnis į įsigalėjusius gyvenimo stereotipus leidžia pajusti esamybę. Objektus vienijantis pavadinimas byloja apie asmenybės nykimą, socializacijos padarinius ir primena fundamentaliosios estetikos priešpriešą, tobulumą priešpastatant netobulumui“.

Parodą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

Parodos laikas: 2018 06 22 – 2018 07 14.
Atidarymas: birželio 22 d. 17 val.
Galerijos darbo laikas: II-V 10-18, VI 10-16.
Parodos lankymas – nemokamas.
 
APIE PARODĄ KLAUSYKITE:
Kristina Mažeikaitė | DEGANČIOS SAULĖS NAMAI
2018 05 23 - 2018 06 19
 
Gegužės 23 d., trečiadienį, 18 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma tapytojos Kristinos Mažeikaitės kūrybos paroda „Degančios saulės namai“. Paroda vyks iki birželio 19 d., jos lankymas – nemokamas.

Parodos pavadinimas „Degančios saulės namai“ – daugiaprasmis ir kontroversiškas. Saulė – dangaus kūnas. Tuo tarpu parodoje pristatomi peizažai, kuriuose dominuoja žemės kategorija. Čia saulė įkūnijama žemėje. Ir žemė tampa jos namais. Žemė, kuri tarsi pripildyta saulės šilumos. Kita vertus, visoje autorės kūryboje šviesos kategorija atsikartoja, ir, galima sakyti, yra esminė – tai visa kuriantis ir transformuojantis veiksnys (ankstesnių ciklų paveikslai: „Naktis irgi šviesa“, „Geltonas vakaras / Waiting for the Sun“ ir kt.). Todėl parodos pavadinimas gali būti traktuojamas ir kaip tapytojos motto. Šviesa svarbi ne tik kaip tapytojo siekinys – nutapyti šviesą, bet ir teikia nuorodą į vertybinį matą – kūrėjas per savo kūrybą tampa „tos saulės namais“.

Parodoje pristatoma paskutinių metų kūryba, kurioje fiksuojamos peizažo variacijos: nuo autorės ankstesniuose cikluose vyravusių kameriškesnių sodo motyvų pereinama prie „tolių tapymo“, redukuojant struktūras iki žemės ir dangaus santykio. Tačiau autorei nepakankamas tik žemės ir dangaus spalvinio santykio užfiksavimas. Peizažo motyvas – tik priemonė žengti giliau. Per pasirinktą peizažo motyvą siekiama atskleisti skirtingas tapytojos būsenas, asmenines patirtis, individualų požiūrį į supančią aplinką, santykį su pasauliu. Artimas prancūzų filosofo G. Deleuze pastebėjimas, kad P. Cezanne tapo peizažo šilumą ar V. van Gogh – grūdo augimo jėgą. Tad esmine paveikslų ašimi tampa peizažo kuriamos taktilinės patirtys. Paveikslas-peizažas traukia, apgaubia, primena, leidžia patirti. Papildomos nuorodos fiksuojamos bei asociacijos kuriamos per paveikslų pavadinimus: „Degančios saulės namai“, „Ten mes susitiksim“, „Tapytojas – tai žemė“.

Per paprastą, redukuotą motyvą žiūrovai kviečiami susitikti su didelio užmojo tapyba, su požiūriu, kai tikima žmogaus kūrybinėmis galimybėmis ir galiomis. Peizažas čia ne pertapomas pagal motyvą. Peizažas čia kuriamas.

Parodą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.

Parodos laikas: 2018 05 23 – 06 19.
Atidarymas: gegužės 23 d. 18 val.
Galerijos darbo laikas: II-V 10-18, VI 10-16.
Lankymas – nemokamas.
 
APIE PARODĄ ŽIŪRĖKITE:

LRT laida. LINIJA, SPALVA FORMA
Kazimieras Brazdžiūnas | Y
2018 04 27 - 2018 05 19
 
Balandžio 27 d., penktadienį, 18 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma tapytojo Kazimiero Brazdžiūno kūrybos paroda „Y“.

K. Brazdžiūnas: „Jaunam kūrėjui svarbu atrasti savo vietą po saule, ir tai – nieko naujo. Kiekvieną dieną mane užgriūna nesuvokiamas kiekis vaizdinės informacijos per televiziją, internetą, telefoną. Ši informacija nebūtinai turi tiesioginį ryšį su realiu gyvenimu, tačiau jie kooegzistuoja. Ieškodamas savęs visame šitame balagane, nusprendžiau kalbėtis su savo karta. Savo kūriniuose naudoju tam tikrus vizualius simbolius ar ženklus, norėdamas užmegzti dialogą, taip pat ir įvairius motyvus iš kasdienio gyvenimo, suprantamus mano kartai. Visa tai paveiksluose komponuodamas su kitais dėmenimis, atrandu kartais absurdiškas, paradoksalias metaforas ar situacijas.

Šioje parodoje, kurioje pavadinimas „Y“ naudojamas kaip ženklas (Y karta, Y chromosoma, skirianti vyrą nuo moters; dar ilgiau žiūrint į raidę, galima atrasti ir daugiau prasmių), pristatau savo pastarojo laikotarpio tapybos darbus. Parodoje rodomi paveikslai – mano gyvenimo fragmentai. Mano tikslas yra žaisti su žiūrovo (pa)sąmone: naudodamas mano kartai žinomus simbolius ar indeksus, juos inkorporuojant visiškai kitoje erdvėje, situacijoje ar kontekste, keičiu jau atpažįstamo ženklo prasmę. Visa tai parodoje pavirsta tarsi į komiksą, kuriame veikėjai esame mes, kalbamės ženklais, gestais, įvairiausias trumpiniais. Iš to kyla nesusikalbėjimas – kaip sugedusio telefono žaidime“.

Kazimiero Brazdžiūno tapybos paroda „Y“ Pamėnkalnio galerijoje vyks iki gegužės 19 d.

Parodos lankymas – nemokamas.

Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.
 
APIE PARODĄ ŽIŪRĖKITE:

LRT laida. DURYS ATSIDARO
Dalia Truskaitė | VIETA
2018 04 06 - 2018 04 24
 
Balandžio 6 d., penktadienį, 18 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma menininkės Dalios Truskaitės personalinė paroda „Vieta“.

Dalia Truskaitė, šiuolaikinio meno kūrėja, dirbanti su meniniu stiklu, naujausiai parodai „Vieta“ pasirinko konceptualią įvietinto meno kalbą. Autorės sumanymas – transformuojantis ir tarsi užgrobiantis erdvę: galeriją, kurią vizualiai skaido šešios masyvios kolonos, menininkė visiškai užpildo identiškomis kolonomis. Eksponuojami ne dailės kūriniai, bet pati vieta, atsisakant meno kaip grožio objekto ar prekės sampratos. Griežtą kolonų ritmą parodoje palydi minimalistinis garso takelis.

Kaip pasakoja autorė, šiai idėjai ją pastūmėjo komplikuotas santykis su duotąja vieta:

„Daugelis galerijų yra tokios, kuriose įsiveli į nesibaigiančias klampias diskusijas – ginčus su erdve. Šį kartą mano diskusija baigėsi taip. Visišku fiasko. Nepavyko įsprausti jokio kūrinio. Neatrodė, kad erdvėje trūktų kokio nors meno. Ji jau buvo beveik užpildyta. Neliko nieko kito, kaip pabaigti ją pildyti.

Garsas yra tai, kas liko paraštėse. Jis atsirado spontaniškai ir neplanuotai – matyt, pasąmonė negalėjo susitaikyti su „nieko neeksponavimu“, o „paroda“ atrodė labai nedraugiška žiūrovui. Tad garsas veikia tarsi fonas „kūriniui“, tarsi kažkas už racionalių sprendimų nugaros – nuo pragmatiškos realybės nutolęs meno pasaulis – krebždėjimas pieštukais, puoselėjant naivias iliuzijas.

Tai paroda apie kūrinio ir erdvės santykį, ar tiksliau, išvirkščią jo variantą, kai vienas galiausiai tampa kitu, kai apverčiami prasminiai akcentai. Eksponuoju pačią erdvę.“

Dalios Truskaitės paroda „Vieta“ Pamėnkalnio galerijoje vyks iki balandžio 24 d. Parodos lankymas – nemokamas.

Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos dailininkų sąjunga.
 
Rytas Jurgelis | ŠALIA TYLOS
2018 03 09 - 2018 03 31
 
Kovo 9 d., penktadienį, 19 val. Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) atidaroma tapytojo Ryto Jurgelio kūrybos paroda „Šalia tylos“. Parodos kuratorius - Gytis Skudžinskas. Paroda vyks iki kovo 31 d.

„Tapytojo Ryto Jurgelio sąmonės žemėlapiai išveda subtilias lietuvių poetiškojo abstrakcionizmo teorijas. Kūriniuose ypatingai stiprus meditacinis pradas, kurio mažosiomis „dvasios sodybėlėmis“ tampa vienas seniausių ir stipriausių geometrinių simbolių – kvadratas. Stebėtojų akyse drobė virsta įstabaus žaidimo „klasėmis“ lauku, mįslinga topografine dėlione, sykiu nustatančia trasą ir atspindinčia ja ėjusių iki mūsų pėdsakus“, – taip Ryto Jurgelio tapybą aprašė eseistas rašytojas Rolandas Rastauskas.

Savo kūryboje Rytas Jurgelis akcentuoja ypatingą šviesos ir tamsos sąveikos reikšmę. „Be tamsos nebūtų šviesos. O ir atvirkščiai“, – sako autorius. Tariamai tamsūs plotai paveiksluose tarnauja kaip kuo tikriausi šviesos sargybiniai – jų dėka spalvinių akcentų pavidalu sušmėžuojantys elementai įgauna brangakmeniško švytėjimo ir muzikalaus skambėjimo.

„Atskiri kūriniai vizualiai primena budistines mandalas ar bizantiškas ikonas (tai sufleruoja net kvadratiniai formatai), visus tuos artefaktus, kurie bando atverti sąmonės ir pasąmonės langus į Anapusybę. R. Jurgelio tapybos specifiką yra lėmęs ne tik dailės istorijos konceptualizavimas, naujas, personalizuotai kitoks požiūris į nefigūrinę, konkrečiąją tapybą – raišką, kurios fragmentiškumas lietuviškosios dailės kontekste yra palikęs esminių spragų, bet ir sąmoningas estetizavimas. Atsispirdama nuo modernizmo patirties, R. Jurgelio spalvoto lauko tapyba yra šiek tiek susimuliuota, žaidybiškai ir imitaciškai pateikta (tiesiog perfrazuojant Magritte’ą, tartum teigiant ir neigiant vienu metu – „tai yra ir nėra abstrakti tapyba“), tam, kad žiūrovas pradėtų mąstyti – kur prasideda ir baigiasi tapymo procesas, kame slypi pačios tapybos ribos, ir ar ji bent akimirkai gali sustabdyti laiką?“, – menotyrininkas Vidas Poškus apibendrino plataus kultūros lauko atspindžius R. Jurgelio tapybos labirintuose.

Parodoje „Šalia tylos“ pristatomi pastaruosius ketverius metus menininko tapyti kūriniai, tarp kurių ir pirmą kartą eksponuojami šią žiemą sukurti darbai.

Parodą iš dalies remia LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga. Parodos lankymas – nemokamas.
«««  1  2  »»»